Może na początek kilka słów o szczoteczkach do zębów. Istnieje wiele rodzajów szczoteczek, ale jak wybrać tę jedną nam odpowiadającą?
Zacznijmy od długości szczoteczki, powinna ona być dopasowana do wielkości jamy ustnej, tak abyśmy mogli dotrzeć wygodnie we wszystkie zakamarki . W zależności od ilości pęczków wyróżniamy szczoteczki jednopęczkowe i wielopęczkowe ( 4 rządy pęczków włosia na szerokość ok 10 na długość "główki") te drugie są obecnie rekomendowane. Ogólnie rzecz ujmując szczoteczka powinna zakrywać powierzchnie trzech sąsiednich zębów. Preferowane włosie wykonane z nylonu z zaokrąglonymi i gładko zakończonymi końcami (obecnie rzadko spotykane szczoteczki z włosia naturalnego, gdyż gorzej zadbać o ich czystość). Pęczki powinny być równej długości tak aby wywierać równomierny nacisk na zęby i dziąsła w trakcie mycia. Podziału szczoteczek możemy także dokonać w oparciu o średnicę włosia:
- szczoteczki twarde (0,25-0,3 mm)
- szczoteczki średnie (0,18-0,2 mm)
- szczoteczki miękkie (0,15 mm)
Raz na 3 góra 4 miesiące, mycie zębów zużytą szczoteczką staje sie mało skuteczne a co gorsze może przysporzyć nam więcej szkód niż pożytku. Więcej informacji o tym jak dobrać właściwą szczoteczkę i jak o nią dbać znajdziesz TUTAJ.
Higienę jamy ustnej należy zachowywać już u niemowląt, przecierając wały dziąsłowe przed spaniem nawet jeżeli nie pojawiły się jeszcze zęby, trzeba też uważać, aby dziecko nie zasypiało z butelką w ustach doprowadzić to może do powstania próchnicy kwitnącej tzw. próchnicy butelkowej.
W zależności od stanu jamy ustnej, wieku, sprawności motorycznej możemy szczotkować zęby na kilka sposobów. Oto najpopularniejsze z nich:
Metoda Fones - polecana dla małych dzieci, bardzo prosta nie wymaga dużej sprawności motorycznej, zęby myjemy ruchami okrężnymi,
Metoda Roll - szczoteczka ustawiona pod kątem 45° do dziąsła, wykonujemy ruchy wymiatające od dziąsła ku powierzchni żującej po 6 w jednym miejscu i przechodzimy na kolejne zęby. Jest to metoda polecana dla dorosłych i dzieci, które osiągnęły już wystarczającą sprawność manualną.
Ryc. 1 Metoda Roll |
wykonujemy 20-30 wibracji w jednym miejscu tak aby dokładnie oczyścić
rowek dziąsłowy. Wymagana miękka szczoteczka i duża sprawność manualna.
Ryc.2 Metoda Bassa |
Ryc.2 Metoda Stillmana |
aparatach ortodontycznych). Ruchy wymiatające, wymaga dużych umiejętności manualnych.
Ryc.3 Metoda Chartersa |
W pionowej szczoteczka ustawiona tak aby włosie stykało się z powierzchnią językową zębów (prostopadle do ich długiej osi), ruchami wymiatania oczyszczamy zęby.
W metodzie poziomej szczoteczka oparta na powierzchniach zujących zębów( włókna wzdłuż osi długiej zęba) , ruchy przód-tył ( można dodać lekko obrotowe).
Warto zaznaczyć, że osoby praworęczne powinny zaczynać szczotkowanie od prawej a leworęczne od lewej strony łuku zębowego tak, aby równomiernie oczyszczać zęby.
Po skończonym myciu wypłukujemy jamę ustną z resztek pasty i oczyszczamy szczoteczkę . Szczególny ważny jest nadzór nad dziećmi (do 8 roku życia) myjącymi zęby pastą z fluorem, na szczoteczkę nakładamy kroplę pasty wielkości ziarna grochu. Pilnujemy, aby dziecko nie połykało pasty i dokładnie wypłukało zęby po skończonym zabiegu higienicznym. Jest to bardzo ważne gdyż nadmiary fluoru są bardzo szkodliwe.
Przedstawione wyżej, mam nadzieję w sposób przejrzysty metody mycia zębów mogą przydać się każdemu z nas i sprawić, że przez długi czas będziemy cieszyć się swoim naturalnym uśmiechem. Dlatego w gwarze codziennego życia i natłoku obowiązków nie zapominajmy o higienie jamy ustnej.
48 yr old Database Administrator III Griff Prawle, hailing from Oromocto enjoys watching movies like Mysterious Island and Lockpicking. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Horch 853A Special Roadster. kotwica
OdpowiedzUsuńBardzo dobry artykuł opisujący poprawną technikę mycia zębów. Jednak teraz większość osób używa szczoteczek elektrycznych, które używa się nieco inaczej od tych klasycznych. Warto udać się do swojego dentysty, który może przeprowadzić krótkie szkolenie z poprawnej techniki mycia zębów. A warto poprawnie myć zęby by nie nabawić się problemów z dziąsłami.
OdpowiedzUsuńTechnika szczotkowania zębów zależy od tego jakiej szczoteczki używamy. Szczoteczki klasyczne powinniśmy używać w bardziej wymiatający sposób. Od góry do dołu tak, by niejako naciągać dziąsło na zęby, a nie odwrotnie. Szczoteczki elektryczne przykłada się do zębów, a nie szoruje. Złe czyszczenie zębów może doprowadzić np. do cofania się dziąsła.
OdpowiedzUsuńNiby jest to czynność codzienna, a jednak wiele osób nadal nie wie jak poprawnie myć zęby. Wiele osób szoruje na siłę zęby tak naprawdę pogarszając sytuację. Z zębami, a szczególnie z dziąsłami trzeba obchodzić się uważnie. Powtarzające się błędy mogą nas wiele kosztować.
OdpowiedzUsuńNiestety nadal wiele osób nie do końca wie jak poprawnie szczotkować zęby. Mimo powszechnej wiedzy ludzie nadal robią to niepoprawnie co odbija się na ich zdrowiu jamy ustnej. Dobry wpis, który może wielu uświadomić.
OdpowiedzUsuńTechnika szczotkowania bardzo mocno zależy od tego jakiego rodzaju szczoteczkę posiadamy. W klasycznej szczoteczce staramy się robić ruchy od dziąseł do końca zęba, natomiast w elektrycznej przykładamy szczoteczkę do każdego zęba. Warto pamiętać o ochronie dziąseł by ich nie uszkadzać przy myciu
OdpowiedzUsuńJestem świadoma, że zdrowie mojego uśmiechu zależy od regularnych wizyt u dentysty. Wybieram profesjonalizm i troskę o moje zęby, by cieszyć się pewnością i świeżym uśmiechem.
OdpowiedzUsuńWow, kto by pomyślał, że jest tak wiele do nauki o szczotkowaniu zębów! 💡 Z pewnością będę teraz bardziej uważny podczas tej codziennej czynności. Dzięki za podzielenie się tymi wskazówkami!
OdpowiedzUsuńTechnika szczotkowania ma ogromny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Ten wpis dokładnie wyjaśnia różne metody, co może pomóc każdemu w lepszej pielęgnacji jamy ustnej.
OdpowiedzUsuń