sobota, 30 lipca 2016

Poradnik higieny jamy ustnej #1 Szczoteczka do zębów

      Rynek artykułów służących do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej jest ogromny, półki w sklepach aż uginają się od różnego typu past, nici i szczoteczek do zębów. Właśnie tym ostatnim poświęcam pierwszą część "Poradnika higieny jamy ustnej". Pewnie wielu z was się zastanawia jak pośród takiego ogromu dostępnych produktów wybrać idealną dla siebie szczoteczkę do zębów? jak przygotować szczoteczkę do użytkowania i jak z niej właściwie korzystać? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Zacznę od omówienia szczoteczek manualnych.



Jak wybrać idealną szczoteczkę?

Wybierając odpowiednią dla siebie szczoteczkę należy zwrócić uwagę na jej budowę.
Najogólniej mówiąc szczoteczka składa się z trzonka służącego do trzymania oraz główki z włosiem czyli właściwej części oczyszczającej zęby.

Trzon szczoteczki powinien mieć odpowiednią kształt i długość umożliwiające pewny  i wygodny chwyt oraz manipulowanie w jamie ustnej (przyjmuje się, że długość szczoteczki dla dorosłych wynosi 15-17 cm a dla dzieciaków 11-13 cm). Warto tutaj przypomnieć, że szczoteczkę trzymamy całą ręką z kciukiem skierowanym w kierunku główki.

Główka szczoteczki do zębów także powinna mieć odpowiednią długość ok. 2,5-3 cm (dla dzieci nieco mniej) tak aby w trakcie czyszczenia obejmowała 2-3 sąsiednie zęby.

Włosie szczoteczki ułożone jest w pęczki, które z kolei układają się w rzędy. Obecnie polecane są szczoteczki wielopęczkowe (10-12 pęczków w rzędzie, 3-4 rzędy ) wykonane z włókien sztucznych (nylonowych). Włosie naturalne ze względu na swoje właściwości m.in długi czas utrzymywania wilgoci, nie jest rekomendowane.
    Włosie powinno mieć równą długość i zaokrąglone końce tak aby nie powodować mikrourazów i nadmiernego starcia szkliwa. 
Pewnie większość z was zauważyła, że na opakowaniach szczoteczek widnieją napisy "soft" , "medium" lub "hard" co one oznaczaną? Już spieszę z odpowiedzią, napisy te określają średnicę pojedynczego włókna, a co z tym idzie "twardość" szczoteczki, czyli efektywność w usuwaniu płytki nazębnej. Pewnie wielu z Was pomyślało: "Im twardsza szczoteczka tym lepiej usuwa bakterie, więc będzie dla mnie najlepsza... " nie jest to jednak taki prosty rachunek... szczoteczki twarde nie są obecnie zalecane, gdyż powodują duże starcie szkliwa oraz powodują uraz dziąsła co może prowadzić do powstawania recesji i odsłonięcia powierzchni korzenia a przecież nie o to nam chodzi... Szczoteczkami zalecanymi dla statystycznego Kowalskiego ze zdrowymi dziąsłami są szczoteczki "medium" o średniej grubości włókien. Szczoteczki miękkie polecane są szczególnie osobom z chorobami przyzębia ze skłonnością do krwawienia, z recesjami a także tym po zabiegach na przyzębiu. Ich stosowanie wymaga większej dokładności i odpowiedniej techniki. Więcej o technikach szczotkowania znajdziecie tutaj. W asortymencie sklepów znajdziemy całą armię szczoteczek do zadań specjalnych m.in przeznaczone dla osób użytkujących aparaty ortodontyczne, posiadających implanty czy protezy zębowe. Jeżeli zachodzi 
taka konieczność warto zaopatrzyć się w tego typu szczoteczkę lecz nie jest to konieczność.



Jaką szczoteczkę wybrać, elektryczna czy manualna?


Oba rodzaje szczoteczek cechują się podobną zdolnością do usuwania płytki nazębnej. Z tym, że elektryczne są dużo prostsze w użyciu (nie wymagają żadnej specjalnej techniki szczotkowania), jak pokazują badania, są one też mniej traumatyczne niż zwykłe szczoteczki. Najbardziej efektywne są szczoteczki elektryczne o pulsacyjno-rotacyjnym mechanizmie działania. Szczoteczki elektryczne można polecić każdemu, a w szczególności osobom niepełnosprawnym oraz dzieciom, którym brak motywacji do szczotkowania.







Jak przygotować szczoteczkę do pierwszego użycia?


Nic prostszego! szczoteczkę należy umyć w wodzie z mydłem, dokładnie opłukać i umieścić na 12- 24 h zanurzoną włosiem w wodzie utlenionej. Po tych procedurach należy wypłukać dokładnie szczoteczkę i voila szczoteczka gotowa do użycia ;)

Jak należy przechowywać szczoteczkę do zębów?

W warunkach domowych szczoteczkę przechowujemy w pozycji pionowej tak aby nic nie powodowało deformacji włosia. Wszelkiego rodzaju opakowania i futerały wskazana są do użycia tylko i wyłącznie w podróży, utrudniają one wysychanie włosia co sprawia, że jest ona mniej skuteczna w oczyszczaniu a także powodują powstanie warunków idealnych dla rozwoju drobnoustrojów...

Kiedy należy wymienić szczoteczkę do zębów na nową?

Szczoteczkę należy wymieniać średnio raz na 3 miesiące, jak pokazują badania po tym czasie zdolność do oczyszczania powierzchni zębów spada. Jeżeli wcześniej zauważymy pierwsze objawy zużycia (włosie nie jest równe, rozchodzi się na boki) należy niezwłocznie wymienić ją na nową, gdyż używanie jej w tym stanie może sprawić dużo problemów. Wskazaniem do wymiany szczoteczki jest także przejście leczenia przeciwgrzybiczego (pacjenci użytkujący protezy) na starej szczoteczce może znajdować się grzybnia i używanie jej może spowodować nawrót choroby.


    Szczoteczka do zębów jest podstawowym przyrządem do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej ale nie można zapominać o dodatkowcyh instrumentach np. niciach dentystycnzych, które skutecznie uzupełniają szczotkwanie zębów. Mam nadzieję, że ten poradnik nieco rozjaśnił Twoje wątpliwośći dotyczące doboru, użytkowania szczoteczek i sprawi, że uśmiech będzie gościł na Twojej twarzy każdego dnia.

2 komentarze:

  1. Polecam www.centrum-stomatologii.pl – świetni fachowcy, u których robiłem piaskowanie zębów

    OdpowiedzUsuń
  2. 44 year-old Research Assistant II Emma Rixon, hailing from Windsor enjoys watching movies like "World of Apu, The (Apur Sansar)" and Juggling. Took a trip to Historic City of Sucre and drives a Diablo. wazne zrodlo

    OdpowiedzUsuń