Ślina produkowana jest przez trzy pary dużych gruczołów ślinowych tzw. ślinianek ( ślinianki przyuszne, ślinianki podżuchwowe, ślinianki podjęzykowe) oraz szereg drobniejszych gruczołów ulokowanych w błonie śluzowej jamy ustnej. Wydzielanie śliny jest bardzo zróżnicowane od około 0,05ml/min podczas snu, w stanie spoczynku gruczoły produkują około 0,4 ml/min a po stymulacji układu nerwowego ( czy to żuciem, czy samym widokiem pokarmu) ilość produkowanej śliny wzrasta nawet do 2,5ml/min. Skład śliny pod względem chemicznym jest bardzo bogaty, najogólniej substancje zawarte w ślinie możemy podzielić an organiczne i nieorganiczne.
Do składników organicznych możemy zaliczyć :
- białka np. enzymy, immunoglobuliny, histatyny, glikoproteiny,
- lipidy,
- węglowodany,
- niebiałkowe substancje azotowe np. mocznik,amoniak,
- hormony,
Kolejnymi białkami śliny są mucyny (glikoproteiny), ułatwiają one formowanie i przełykanie kęsa (zmniejszają tarcie pokarmu o ściany ukałdu pokarmowego), biorą też udział w tworzeniu błonki nabytej. Oprócz mucyn w ślinie wykryto białka o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym takie jak bogate w histydynę- histatyny, bogate w prolinę- PRPs (zapobiegają odkładania się składników mineralnych w zagłębieniach anatomicznych). Dodatkowo występuje lizozym o silnym działaniu bakteriobójczym ( tworzy kanały w błonie komórkowej bakterii sprawia to,że zawartość komórki się wylewa, proste a skuteczne ) i laktoferryna wiążąca jony żelaza niezbędne do cyklów życiowych większości bakterii.
Za rozpoczęcie trawienia w jamie ustnej odpowiedzialna jest głównie amylaza ślinowa, która rozpoczyna trawieni cukrów złożonych np. skrobi. Dzieci dodatkowo wyposażone są w lipazę językową, która ułatwia koagulację tłuszczów zawartych w mleku matki.
Wraz śliną wydalane są produkty przemiany materii taki jak mocznik czy amoniak, które posiadają możliwość wiązania nadmiaru jonów H+ , przyczyniając się tym do utrzymania odpowiedniego pH. Śladowe ilości lipidów nie odgrywają szczególnej roli w utrzymaniu homeostazy jamy ustnej.
Do składników nieorganicznych zaliczamy:
- kationy sodowy, potasowy,wapniowy,magnezowy,
- aniony chlorkowy, fluorkowy, jodowy, wodorowęglanowy, fosforanowy ,
Szczególną rolę odgrywają aniony węglanowe i fosforanowe posiadające właściwości buforujące, utrzymują pH na stałym poziomie ograniczając proces demineralizacji szkliwa.
Głównymi funkcjami śliny są :
1.Rozcieńczanie i usuwanie cukrów.
2. Neutralizacja i buforowanie kwasów.
3. Procesy remineralizacji powierzchni szkliwa.
4. Nawilżanie kęsa pokarmowego.
5. Działanie antybakteryjne , antywirusowe, antygrzybicze.
Jak widzimy ślina, odgrywa ważną rolę nie tylko w przyjmowaniu pokarmów, ale i w obronie organizmu przed drobnoustrojami, w trawieniu pokarmów i ochronie przed próchnicą ( stąd problemy próchnicze u osób starszych , lub z jakiejś przyczyny produkujących mniej śliny tzw. kserostomia ).
21 yr old Help Desk Operator Xerxes Viollet, hailing from Winona enjoys watching movies like Conan the Barbarian and Community. Took a trip to Historic Centre of Salvador de Bahia and drives a McLaren M16C. na stronie internetowej
OdpowiedzUsuń