piątek, 5 kwietnia 2013

Sposoby numerowania zębów

              Często gdy siedzimy przestraszeni na fotelu dentystycznym, słyszymy jak nasz dentysta mówi do swojej asystentki "cztery pięć zdrowy", cóż oznacza ten szyfr?
                Otóż dla ułatwienia sobie życia, i komunikacji z asystą i technikami dentyści opracowali kilka systemów numeracji poszczególnych zębów i tak tajemnicze "cztery pięć" oznacza drugie przedtrzonowca dolnego prawego. System ten jest obecnie najczęściej stosowanym system oznaczania zębów.
        Podążając chronologicznie za kolejnym systemami oznaczania zębów, jako pierwszy pojawił się system powiązany z nazewnictwem łacińskim ( schemat " łaciński" ), w którym użyto pierwszych liter łacińckich nazw grup zębów (duże litery to zęby stałe, małe litery zęby mleczne) i cyfr do odróżniania poszczególnych zębów.M- molar (trzonowe) P- premolar (przedtrzonowe) C- canis (kły) I - incisivus (siekacze), cyfry dodane np. w prawym dolnym indeksie oznaczają dolne zęby znajdujące się na prawo od linii przechodzącej pionow między siekaczami przyśrodkowymi.
                         3M 2M 12P 1P 1C 2I 1I

      Metoda Zsigmondy'ego - Palmera, schemat ćwiartkowy- łuki zębowe podzielone na 4

Ile zębów ma człowiek?

               Zdrowy dorosły człowiek ma 28-32 zęby znajdujące się w wyrostkach zębodołowych szczęki i żuchwy (umownie podzielonych na 4 kwadranty), w każdej ćwiartce mamy:
- 2 siekacze,
- kieł,
- 2 przedtrzonowce,
- 2 trzonowce,
-  trzeci trzonowiec tzw. ząb mądrości, który w wielu przypadkach nie pojawia się w ogóle.
    
            Prawidłowe uzębienie mleczne składa się z 8 siekaczy, 4 kłów, 8 trzonowców co w sumie daje dwadzieścia zębów mlecznych. Wymiana uzębienia rozpoczyna się ok. 6 roku życia pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych.