niedziela, 17 marca 2013

Pasty do zębów konieczność czy dodatek?

                Myjąc zęby po posiłku, nie zastanawiamy się jaki jest skład pasty, której używamy, ale czasem i to warto wiedzieć. Większość past do zębów posiada w swoim składzie fluor, który ma za  zadanie przeciwdziałać próchnicy. Jego zawartość standardowo wynosi, odpowiednio dla dzieci 525-1000 ppm (part per milion) a dla dorosłych 1000-1450ppm, są oczywiście pasty o wyższej zawartości fluoru, ale rzadko je stosujemy. Tak więc pasty są jednym z głównych źródeł fluoru.
             Pasty do zębów są środkami abrazyjnymi, tak więc główny ich składnik (30-60%) stanowią cząsteczki ścierające i polerujące powierzchnię. Do tej grupy należą  fosforan dwuwapniowy (coraz rzadziej stosowany ponieważ z fluorem tworzy nierozpuszczalny CaF2), krzemiany , żele krzemionkowe, sproszkowane tworzyw sztuczne. Jak dobrze wiemy pasty mają nam pomóc w oczyszczaniu, tak więc kolejnym składnikiem są środki zmniejszające napięcie powierzchniowe ( działają podobnie jak mydło czy inne popularne detergenty). Do tej grupy możemy zaliczyć np. laurylosiarczan sodu. 
               Oprócz właściwości czyszczących pasty muszą być przyjazne dla konsumenta dlatego dodawanych do nich jest szereg związków, smakowych i zapachowych (powodujących odczucie świeżości przez dłuższy czas ), oraz substancje słodzące m.in aspartam, sorbitol. Gdyby nie dodatek tzw. ulepszaczy czyli zagęstników i substancji higroskopijnych pasta do zębów szybko by stwardniała, straciła właściwą jej konsystencję i nie nadawała się do użytku. W pastach wybielających można się natknąć na chlorany, nadborany, tlenki , pochodne kumaryny (te ostatnie powodują wybielanie optyczne).
           Dodatkowo do past dodawane są różne wyciągi z ziół, roślin i soli leczniczych mające działanie przeciw zapalne, ściągające jednym słowem mają działać na wzmocnienie przyzębia.

                Pasty przez swoje działanie czyszczące w znacznym stopniu przyczyniają się od optymalizacji higieny jamy ustnej. Dodatkowo fluor zawarty w ich składzie wzmacnia szkliwo. Czy można myć zęby bez pasty?  Odpowiedź brzmi: Tak można, myć zęby bez pasty. Past do zębów jest tylko dodatkiem ułatwiającym czyszczenie i sprawiającym, że jest ono przyjemne, myjąc zęby bez pasty trzeba szorować je prawie dwa razy dłużej ok. 6-8min.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz